Murhof-750V roce 1962 se několik rakouských osobností zajímajících se o golf sešlo v hotelu Erzherzog Johann v Grazu, aby založili golfový klub Murhof. Dnes je Murgof Gruppe největším hráčem na německy hovořícím golfovém poli. Přes všechny další přírůstky zůstal Golfclub Murhof vlajkovou lodí skupiny.

Golfklub Murhof u městečka Frohnleiten v údolí řeky Mur kousek nad Grazem patří k nejzajímavějším a nejpopulárnějším hřištím Rakouska. A Murhof Gruppe, to si tehdy těch šestnáct, kteří klub v onom podzimním dni zakládalo, asi neumělo představit. Na schůzku je sezval Carl-Anton Goess-Saurau, vizionář, muž se šlechtickým jménem i titulem, který se stal i prvním prezidentem.
Vybrali si nádherné místo, ostrov omývaný z jedné strany řekou Mur a z druhé umělým kanálem, úplná rovina mezi štýrskými kopci, hřiště i celé okolí je trvale sytě zelené. Uprostřed hřiště stojí romantický, stromy a další zelení obklopený nevelký Murhof Hotel & Restaurant.

Rozběh se neobešel bez nesnází, tak je tomu ale asi podobné i jinde. O dva roky později, v květnu 1964, otevřeli devítku, a že tehdy bylo v okolí golfových hřišť jako šafránu, členové se jen hrnuli. V roce 1973 přibylo dalších devět jamek. Nádherná osmnáctka brzy přitáhla i amatérská mistrovství Evropy a řadu národních turnajů.
Osmnáct jamek už poté nestačilo, a tak přidali další včetně tréninkových prostor, v roce 1994 vzniklo devět zajímavých jamek, samé třípary, přímo v Grazu. A protože i syn původního prezidenta Johannes Goess-Saurau je vizionář, začaly golfové plány narůstat.
Druhou osmnáctkou rostoucí skupiny se stal GC Maria Lankovitz, ten převzala tehdy právě založená Murhof Gruppe na přelomu století, následovalo převzetí tří hřišť a v roce 2002 začala stavba vlastní osmnáctky Almenland. Hned další rok se stavělo na jihu Grazu: nová městská devítka, s tehdy novým konceptem „pay and play" ulehčovala novicům vstup mezi golfisty.

O několik let později začala skupina expandovat směrem k Vídni, osmnáctijamková hřiště přibývala stále větším tempem. A na druhou stranu, na jih do Korutan, což byl další logický krok expanze. Sedmadvacítka Klagenfurt-Seltenheim a osmnáctka Schloss Finkenstein patří ke korutanským klenotům. V roce 2012 se pod křídly Murhof Gruppe octla i německá Golf Range Deutschland. Dnes provozuje skupina jen v Rakousku 24 hřišť včetně několika velkých skvostů, v jejím království hraje 20 000 členů. Deset dalších hřišť spadá pod Murhof Gruppe v Německu.

Jak už bylo řečeno, vlajkovou lodí zůstává GC Murhof. Před golfem zde předchozí vlastníci šlechtili závodní koně, původní panský dům uprostřed hřiště přestavěli na zmíněný hotel s klubovnou. Vlastníka Murhof Gruppe pana Johannees Goess-Saurau těší, že dokázali zachovat romantický vzhled a styl místa, včetně hotelových pokojů.
Líbilo se tady i Jacku Nicklausovi, který Murhof navštívil a hrál zde v roce 1989. Tehdejší sestava byla vysokokarátová – s Nicklausem hráli oba Goess - Saurau a z mnoha sportů známý šlechtický sportovec Hubertus von Hohenlohe. A kromě mužské European Tour už Murhof navštívíly snad všechny turnaje mezinárodní třídy včetně ženské LET, o rakouských ani nemluvě.

Když dnes zajedete na hřiště, panuje tu běžný provoz, nic hóch nóbl a privátního. Ale něco přece – o víkendu tam může host hrát jen v doprovodu člena klubu. A když si koupíte do hotelu Murhof golfový balíček, patří do něj kromě ubytování a hry v GC Murhof i neomezená hra na všech 24 hřištích Murhof Gruppe – račte si vybrat...

Převzato z časopisu GOLF 9-10/2020
Text: Ivo Doušek, foto: GC Murhof
Více informací na www.murhof.at


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...