puttJestliže jste se někdy snažili zlepšit při patování a výsledkem bylo stejné nebo vyšší skóre, poslouchejte! Perfektní patovací technika vám totiž může zničit hru. Zjistěte, jak se vyvarovat zbytečných ran na greenu.

Větší zábava je samozřejmě pořádně odpálit míček nebo přijít na to, jak svůj slice přeměnit v draw, ale to vám k nízkému skóre moc nepomůže. Ne nadarmo se říká, že peníze se vydělávají na greenu. Pokud jste ve fázi, kdy se vám již nedaří ubrat další rány, čtěte dál.
Mnoho lidí dostatečně netrénuje patování. A ti, kteří ho náhodou trénují, většinou jen ztrácejí čas. I dobří hráči se často snaží zlepšit něco nedůležitého. Snaží si zlepšit techniku, tedy mechaniku pohybu. Ale je technika skutečně tak důležitá?
Schopnost opakovat stejný pohyb z vás totiž dělá roboty, nikoliv hráče. Podle mého názoru je k dobrému patování potřeba víc. Přesněji tři věci:

1. Pořádná technika
2. Schopnost číst green
3. Kontrola rychlosti

Lepší mechanika pohybu vám nezlepší schopnost zahrát pat. Naopak, právě tím, že se soustředíte na techniku, můžete se stát daleko horším hráčem.

Tréninkem ke zhoršení
David Pelz zjistil, že většina hráčů neumí přečíst green. Ve skutečnosti průměrný hráč podcení brejk o 66 %. To znamená, že na metrovém patu s brejkem hráč přečte zhruba jen 30centimetrový brejk. Jak to souvisí s technikou? Pokud máte dobrou schopnost uvést míček do pohybu po zamýšlené dráze, ale nečtete správně green, pak máte pouze excelentní schopnost poslat míček ke špatnému cíli.
Špatné čtení a dobrá technika totiž znamenají, že čím lepší je vaše technika, tj. vaše schopnost uvést míček do pohybu po zamýšlené dráze, tím méně patů končí v jamce.

Soustředění se a kontrola rychlosti
Další problém při patování představuje skutečnost, že při koncentraci na mechaniku pohybu se výrazně snižuje schopnost kontrolovat rychlost míčku. Kontrola rychlosti závisí na tom, že víte, kde se nachází cíl. Je to stejné, jako když si s někým házíte míček. Vaše schopnost hodit partnerovi míček se zlepšuje, čím přesněji víte, kde se nachází. Myslíte na cíl, nikoliv na pohyb ruky.
Při házení míčkem si vaše tělo podvědomě zorganizuje pohyb i sílu hodu podle toho, kde je cíl. Tento mechanismus nefunguje, když se na mechaniku ruky vědomě zaměříte. A stejné je to při patování.
Pokud neumíte manipulovat s rychlostí míčku, schopnost číst green je vám k ničemu. Míček dorazí do cíle pouze při správné rychlosti. Například pokud je míček příliš rychlý, nebude se tolik stáčet a naopak, což mění dráhu zamýšleného patu.
Skvělá mechanika při patování je k ničemu, pokud neumíte pat pořádně přečíst. Jen lépe posíláte míček špatným směrem. Čtení greenu je vám k ničemu, pokud vyšlete míček špatnou rychlostí.

Ten správný mix
Co skutečně potřebujeme, abychom správně odehráli pat, je správný poměr mezi rychlostí, dráhou a čtením. Naštěstí na to nejsme sami. Naše podvědomí zvládne najít ten správný mix všech proměnných, jen mu musíme dát šanci.
Podvědomá mysl umí uspořádat naše pohyby tak, že je schopná vyrovnat i naše vědomé chyby (např. špatné čtení patu). Právě podvědomí seřizuje pohyby tak, abychom dosáhli cíle. Pokud však do tohoto procesu začneme vědomě zasahovat skrze soustředění se na mechaniku pohybu, pak si sami snižujeme schopnost úspěšně zahrát pat.

Nejslabší článek
Existuje mnoho názorů na správnost patovací techniky. Může to být ta, kterou jsme schopni znovu opakovat, nebo ta, která pošle míček po zamýšlené dráze, případně ta, která nejlépe opíše terén. Všechny tyto aspekty patří k dobré technice, ale jejich trénink z vás nutně nemusí udělat lepšího hráče.
Když pracuji se svými klienty, ptám se, co je jejich nejvíce limitujícím faktorem při patování. Je to jejich vědomé čtení greenu? Kontrola rychlosti? Patovací technika? Podvědomé čtení?
Je jasné, že začátečníci mají problém se všemi zmíněnými aspekty. Ale jejich schopnost kontrolovat rychlost a číst green se bude sama zlepšovat, čím více budou hrát. A já jim mohu dát základy techniky, na kterých lze pracovat.
Lepší hráči většinou zvládnou poslat míček po zamýšlené dráze. Ale pokud dobrý hráč špatně patuje, většinou se začne sám sebe ptát, co udělal technicky špatně. Jak se snaží změnit techniku, začne se soustředit na mechaniku pohybu a tím trpí schopnost kontrolovat rychlost a podvědomě číst green. Přitom je možné, že technika vůbec nepředstavuje problém.

Síla vizualizace
Jak z toho ven? Použijte sílu podvědomé mysli tím, že si představíte, jak se míček pohybuje směrem k jamce. Jak si budete zkoušet švihy, podívejte se na jamku a představte si, jak do ní padá míček. Nemyslete na nic jiného, ani na rychlost míčku. Jen si představujte, jak se míček pohybuje směrem od vás k jamce. Poté zahrajte míček s touto představou v mysli. Vizualizace pomůže podvědomí koordinovat rychlost a dráhu míčku, což je základ pro úspěšný pat.
Tento trik je zvláště důležitý, pokud se vám v patování nedaří nebo za sebou máte několik horších kol. Soustředění na úspěšný pat odláká vaše myšlenky od rozjímání nad mechanikou pohybu a snahy pohyb příliš kontrolovat. Vizualizace pomůže získat kontrolu nad stresem ze špatné rány a lépe seřídit podvědomí.

Jednodušší říct než udělat
Existuje mnoho vizualizačních triků, třeba si můžeme představovat, že je jamka větší. Ale ve skutečném životě to není tak jednoduché. Představa neznamená, že tomu věříme. Naštěstí existují způsoby, jak obelstít i toto. Můžeme třeba používat menší jamku při tréninku, takže na hřišti nám obyčejná jamka bude připadat obrovská.

Autor: Adam Young je profesionální trenér ve španělském resortu La Manga Club, autor tréninkového programu The Strike Plan a autor úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky The Practice Manual.

Odkaz na článek: www.gryyny.com/instruction/92

Připravila: Lucie Novotná


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...