Kas ilJack Nicklaus opakovaně radil golfistům, aby se naučili přijmout švih a stranovou rotaci, které si toho dne přinesli na hřiště. V případě profesionálů se předpokládá, že ovládají tvarování ran na obě strany. Neboli že dokáží dle potřeby hrát dró i fejd. Příběhy z profesionálního golfu však ukazují, že tenhle mýtus není zcela pravdivý. Mezi úspěšnými golfisty, kteří vyhráli vrcholné turnaje americké i evropské tour, patřili a patří i takoví, kteří používají zejména svoji přirozenou stranovou rotaci a tu opačnou zkoušejí jen neradi a pouze v případě krajní nutnosti.

Mnohokrát jsem v tomhle časopise psal, že každý adept golfu přichází do této hry s vrozeným předpokladem hrát lépe jednu stranovou rotaci. Statistiky naznačují, že u rekreačních golfistů převládá stranová rotace (z pohledu praváka) z leva doprava – neboli fejd či slajz.
Velkovýrobci golfového vybavení tuto statistiku poněkud deformují, záměrně zveličují podíl „šlajzérů", aby mohli více prodávat údajně zázračné hole ke korekci této chyby. Spokojme se pro potřeby tohoto článku s axiomem, že každý rekreant má svoji stranovou rotaci, která postihuje statistickou většinu jeho ran.

Představme si modelového rekreačního golfistu, třeba jménem Miloš, s hendikepem někde mezi 25 až 30. (Toho využijeme i v další kategorii.) Od prvních začátků v golfu se Milošovi rány stáčejí soustavně do fejdu. Není to žádná tragédie, nejedná se o katastrofální „banán", avšak dotyčný Miloš kdesi slyšel, že správný golfista musí tvarovat rány na obě strany.
A tak v sobotu ráno přijde na první odpaliště na hřišti, kde zrovna tvar ferveje favorizuje ránu zprava doleva, tedy dró. A chudák si vzpomene, že by neměl být srab a rozhodne se opustit svůj důvěryhodný fejd ve prospěch dró, které mu vyjde tak jednou z padesáti pokusů. Říká se, že hřbitovy jsou plné hrdinů. A lesy a potoky okolo fervejí jsou plné míčků těch golfistů, kteří nemoudře ve chvíli psychologického tlaku nezvolí svůj přirozený úder.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...