Kdo by neznal Čapkovu divadelní hru Věc Makropulos. Pohrávání si s myšlenkou nesmrtelnosti či rovnou touha po ní provází lidstvo a zřejmě i nadále ho bude provázet... nejspíš nekonečně. V současnosti se nám sice délka života oproti minulosti údajně prodloužila, ale spíš než délka života se řeší „provozuschopný" stav. Nač žít nekonečně, kdyby si to člověk nemohl patřičně užít? Tajemství nesmrtelnosti vám tentokrát nenabídnu, ale můžu poodhalit tajemství zajímavé molekuly dlouhověkosti – NMN.
Kdo by to byl řekl, že něco s tak neatraktivním názvem, jako je nikotinamidmononukleotid, je považováno za elixír mládí. Kuřáci, kteří se zadrhli hned na začátku názvu a s jásotem si zapálili cigaretku, bohužel budu muset vyvést z případného omylu. Prostě, není nikotin jako nikotin. Řeč je o molekule vyskytující se ve všech formách života a konkrétně molekula NMN podle nedávných zjištění funguje jako signál pro tělo, aby v případě potřeby začalo kupříkladu opravovat poškozenou DNA, bojovat s volnými radikály apod.
Další zajímavostí NMN je, že pomáhá buňkám přeměňovat potravu na energii, čímž je pak člověk odolnější, vytrvalejší a má více síly. Působí také jako prevence degenerativních onemocnění. Bohužel se nám hladina NMN s věkem snižuje, ale i to lze do jisté míry napravit.
NMN také aktivuje sirutiny, což jsou vcelku pilné enzymy, neboť plní několik zajímavých funkcí. Krom toho, že urychlují metabolismus a přispívají tím k hubnutí, tak v těle řídí i cirkadiální rytmy, které jsou v dnešní době velmi tlumené „moderním" způsobem života. Dříve se více žilo v souladu s přírodou, když nastala zima, tak před ní naši předci nebyli tolik schovaní v teplých bytech, autech či kancelářích. V létě se pak neochlazovali klimatizacemi. Naše současné bytí se tak může v mnoha ohledech jevit jako nikdy nekončící boj za zlatou střední cestu, v tomto případě teplotu. Přitom by stačilo žít v souladu s cirkadiálními rytmy.
Dalším přínosem zmíněného enzymu je to, že podporuje energii buněk, odstraňuje z organismu různé odpadní látky a například při onemocnění ledvin obnovuje buňky potřebné k filtraci.
Dost možná budou následující řádky vyznívat jako antiteze k výše uvedenému, ale jistě mi dáte za pravdu, že každá mince má dvě strany. Na to by se nemělo nikdy zapomínat. Na vědeckém poli probíhají různé výzkumy, avšak není to jen o NMN, věc je komplexnější, neboť vše jsou spojité nádoby. Je třeba si uvědomit, že jsou to teprve batolecí vědecké krůčky. Bezhlavě na něco spoléhat se nevyplácí a je třeba i tento zajímavý počin vnímat jen jako doplněk stravy, který však není všespásný.
Někdo nyní může namítnout, proč to tedy vše píšu, když ten Makropulos pak zhatím? Jako lidský druh jsme v základu stejní, avšak každý člověk je jedinečný originál. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Tímto článkem se vlastně snažím poukázat na to, že nic není dogma a každý by si měl vybrat to své pravé ořechové.
Vědci nad něčím neustále bádají, po troškách odebírají závoje z nepoznaných světů a mnohdy si v „zápalu boje" ani nechtějí přiznat, že se třeba zmýlili. Chybovat či mýlit se je lidské, stejně tak je lidské rozumět svému tělu a vyslyšet jeho potřeby. A pakliže jsme na tom tak, že naše tělo pod tlakem civilizačního shonu již není schopno tyto potřeby vnímat, pak se jako zdvižený prst objeví nějaké onemocnění, kterému však lze předcházet. Jak? Sherlock Holmes by měl promptní odpověď: Jak prosté, milý Watsone!
Příroda je úžasná a nabízí nám vše, co k životu potřebujeme, a to v té nejlepší možné formě – komplexní. Tedy, jednou tabletkou třeba oddálíme stárnutí, ale nevíme, zda za to nebude potřeba zaplatit nějakou daň ve formě vedlejších účinků. Kdežto u přirozených potravin tato starost odpadá.
NMN se vyskytuje např. v rajčatech, okurce, kapustě, houbách, zelí, droždí, brokolici, avokádu. To je jen krátký výčet, jistě by se našlo vícero zdrojů NMN. Co je však podstatné, zelenina by se měla konzumovat nejlépe v syrovém stavu nebo lehce povařená v páře, aby se zabránilo ztrátě NMN. To stejné platí i pro vitamíny. Vyjít vstříc věčnému mládí lze i s dopomocí půstů, cvičením či otužováním.
Tak to vidíte, vydali jsme se na krátkou plavbu po vlnách molekul a enzymů, abychom opět zakotvili u přírodních potravin a nezhýčkaného životního stylu. Tak klidné plavbě zdar!
Text: Magda Jochmanová
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2022/23
Profil Wellness Revue včetně ceníku
Portiva Golf Trophy
PGA Strokeplay Championship 2022
Portiva Golf Trophy
Grandfinále Czech PGA Tour 2022
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2022. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.