ilu-advice-750Během dlouhé doby mé golfové publicistiky jsem mnohokrát citoval legendárního Jacka Nicklause. Není divu. Pro moji generaci byl velkým vzorem od jeho chování na hřišti, přes herní techniku až po úchop hole „interlock", který jsme od něj převzali. Během své dlouhé kariéry rovněž formuloval různé rady a komentáře pro rekreační golfisty. Za nejdůležitější pokládám jeho zjištění, že naprostá většina rekreačních golfistů značně přeceňuje délky svých ran, a proto soustavně chybuje.

Jackie tak odhalil defekt hluboce zakořeněný v lidském myšlení, kdy člověk rád přeceňuje své schopnosti a odhaduje je nikoliv podle dlouhodobého průměru, nýbrž podle jediného vzácného úspěchu. Tomuto jevu se v oblasti vědy věnovali behaviorální psychologové D. Kahneman a A. Tversky, kteří sklony k nepřesnému myšlení popsali prostřednictvím zkratek nebo „heuristik", které lidé používají místo pracného procesu přesného myšlení.
Pro rekreační golfisty v tomto smyslu platí zvláště „heuristika dostupnosti". Její vinou si vybavují ty příběhy, které jsou v jejich paměti významné, a tedy snadno dostupné. Bohužel to obvykle bývá ten jediný případ, kdy dotyčný „nedělní motyčkář" zahrál s pomocí silného větru nějakou mimořádně dlouhou ránu. A od té doby už navždy posuzuje výběr holí podle této hýčkané vzpomínky.

Idoly však stárnou, odcházejí a nahrazují je nové golfové legendy. Jedním z kandidátů na velkého golfistu je například Španěl Jon Rahm. A jsem rád, že tento velmi talentovaný hráč nedávno na celé čáře potvrdil Nicklausovu teorii ohledně největší chyby rekreačních golfistů.
V rozhovoru pro zahraniční golfový tisk byl Rahm tázán, jaká je největší a nejčastější chyba rekreačních golfistů, které za svou kariéru pozoroval při mnoha hrách formátu ProAm. Odpověděl jednoznačně – přeceňování délky ran.
„Pravidelně při hře s amatéry slýchám v okamžiku výběru hole: Já hraju osmičku železo 150 metrů. Jenže dotyčný sváteční golfista jaksi vytěsnil z paměti, že tu osmičku na tu vzdálenost zahrál jednou z posledních 3 000 úderů tím železem. Takže průměr jeho délky je podstatně menší. Navzdory tomu, když vybírá hůl podle vzdálenosti ke greenu, řídí se tou šťastnou vzpomínkou. Výsledky samozřejmě odpovídají onomu sebeklamu."

I při volbě holí podle vzdálenosti, kterou potřebujeme zahrát, platí ono biblické – poznejte pravdu a ona vás osvobodí. Každý rekreační golfista by si měl jasně uvědomit, že golf se hraje na součet ran nebo případně bodů. V žádném formátu není cena pro gorilu, která zahraje nesmyslně dlouhý úder neodpovídající holí.
V bagu můžeme mít docela dost holí a posláním každé z nich v rukou rozumného golfisty je zahrát co nejspolehlivěji a znovu a znovu přibližně stejnou délku. Ne více, ne méně. Každý pokus znásilňovat hole nad vaši přirozenou délku vede nevyhnutelně k zvýšenému počtu chyb.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...