Kas ilKoncem října se v Amata Spring Coutry Club v Thajsku hrálo amatérské mistrovství Asie a Pacifické oblasti. O hřišti samém by se dalo psát dlouho, je skutečné krásné a například je jedno ze dvou na světě, která mají plovoucí ostrovní green, jenž se dá dle potřeby přitahovat do různé vzdálenosti od odpaliště. A na tento 17. green se jezdí lodí a hráči u toho pro štěstí krmí rybičky v jezeře za asistence půvabných thajských keddy dívek. Ale o tom všem psát nechci. Zaujal mne jeden komentář, který během přenosu ze zmíněného turnaje v televizi nabídnul divákům Alan Babický.

Opakovaně jsem v minulosti kritizoval naše golfové komentátory, především kvůli sebestřednosti, nedostatečné odbornosti a nepřesnému názvosloví. Poslouchat Alana Babického je ovšem jiná káva. Nejen, že je zábavný, ale je schopen nabídnout divákům skutečně cenné vhledy do tajů golfu. Během amatérského mistrovství Asie a Pacifické oblasti se pochvalně vyjádřil o kvalitách mladých hráčů a řekl více méně toto: „Pánové už umí golf velmi dobře. Ale podle jedné části jejich chování je dosud vidět, že nejsou profesionálové. Ještě zvědavě pozorují herní techniku a vybavení soupeřů. To profesionálové zásadně nedělají."

Tahle moudrost podle mého patří do zlatého fondu golfových tajemství, která je velmi obtížné se dozvědět. Profesionálům světové špičky radí nejlepší sportovní psychologové, kteří jim doporučují, aby si za žádnou cenu nedělali nepořádek v hlavě pozorováním soupeřů. Já vám velmi doporučuji si tuhle radu vzít k srdci.

Golf patří mezi sporty, ve kterých je výsledek nejvíce závislý na sebedůvěře. A dnes už se otevřeně přiznává, že k dobrým výsledkům lze dospět i s velmi rozdílnými podobami golfové herní techniky. Prostě musíte neotřesitelně věřit jen vašemu švihu. A pozorováním švihů ostatních golfistů okolo během hry podstupujete riziko, že buďto onen vizuální zážitek kontaminuje vaši techniku, nebo zdánlivě hezčí švih soupeře nahlodá vaši sebedůvěru. Rovněž závistivý pohled na soupeřovy zbrusu nové hole není nejlepší cestou k posilování vaší víry v příští přesný zásah greenu.

Spoluhráčům na golfu vždy pozorně hlídejte míček, ale nedívejte se na jejich švih a vybavení. Není to složité. Já osobně to dělám tak, že do zorného pole zahrnuji pouze dráhu bezprostředně po vystartování spoluhráčova míčku, jehož dopad pak pečlivě hlídám, abych mohl pomáhat během případného hledání v rafu.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...