spanI když jsme stále jednou nohou v zimním období a bude ještě nějaký ten pátek trvat, než se oteplí, jaro už začíná poklepávat na dveře. Ne nadarmo tento okamžik vystihuje nepříliš známé pořekadlo: „V únoru se příroda probouzí ze zimního spánku, ačkoliv sníh a led stále hrají svou tajemnou partituru." Není od věci se na tento úžasný okamžik, kdy se budí příroda, patřičně připravit, abychom do nového jarního období vykročili v plné síle a nepotáceli se jako ospalí medvědi. Což se na golfu bude jistě hodit.

Nový rituál
To, že bývá únor pochmurný a zima se zarputile tváří, že nemíní odejít, nás nemusí nijak trápit, protože je vždycky možnost si tyto dny jakýmkoliv způsobem zpříjemnit. Jelikož se zde společně setkáváme u tipů, jak životem prosvištět zdravěji, tak se i to avizované zpříjemnění bude týkat zdravého životního stylu. Nuda? No, nemusí tomu tak vždy být. A jak překonat případnou šeď? Třeba tím, že člověk udělá něco jinak.
Což takhle začít hned zrána novým rituálem? Každý své ráno prožívá po svém, ale není od věci někdy tu železnou košili občas odložit a vložit do ranní rutiny zbrusu nový prvek. Fantazii se meze nekladou a nemusí se zrovna jednat o něco převratného. A ačkoli se to může jevit jako marginální, zavedení i nějaké nové drobnosti do života může způsobit vyvedení z každodennosti a tím ozvláštnit celý den.

Koupel ve slunečních paprscích
I když se vše kolem nás probouzí, a my ostatně svým způsobem také, může se stát, že nás občas přemůže tzv. jarní únava. Ta je způsobená mnoha faktory. Jedním z nich je nedostatek slunečního světla v zimních měsících, což má mimo jiné vliv na hladinu vitamínu D. Na golfu tak můžeme zabít několik much jednou ranou. Načerpáme energii z prvních hřejivých paprsků sluníčka, a ještě si u toho zasportujeme. Když se navíc ve flightu sejdou spřízněné duše, co víc si přát?

Energizující potraviny
Poslední dobou se v rámci zdravé výživy doporučují lokální potraviny. Pokud se budeme snažit využít lokální nabídky takhle v předjaří, je zřejmé, že nebude příliš bohatá (kupříkladu jsou k dispozici jen některé odrůdy květáku, špenátu či pórku apod.), zato se nám může bohatě odměnit jinak – pevnějším zdravím. Ne vždy je však člověk schopen dostát všem doporučením na poli zdravé výživy, ale i v tomto případě můžeme do jídelníčku zařadit něco nového.

Jistě znáte kvašené potraviny, které jsou pro naše tělo blahodárné a s jejich pomocí můžeme efektivně nakopnout náš organismus. Krom veleznámého kysaného zelí lze nakvasit prakticky jakoukoliv zeleninu a tím dát rutině jednou pro vždy vale.
Jídelníček si můžeme rozšířit o různé bylinky, oříšky a semínka, které jsme dlouho opomíjeli. Tato roční doba je vhodná i na klíčení, což patří k těm nejjednodušším přípravám pokrmů (luštěniny, zrna, semena). To, že se na tyto energetické bomby bude muset den či více počkat, jistě stojí za to.

Dostatek spánku
Spánek je jeden z pilířů pevného zdraví a jeho kvalita hraje klíčovou roli ve zdraví. Nedostatek nebo narušený spánek může negativně ovlivnit jak fyzické, tak duševní zdraví jedince. Během spánku se aktivuje produkce růstového hormonu a probíhají opravy buněk. Tyto procesy jsou zásadní pro regeneraci svalů, tkání a kostí.
Navíc, kvalitní spánek podporuje správnou funkci imunitního systému a zvyšuje obranyschopnost proti infekcím. Být na golfu soustředěný a mít možnost spolehnout se na své kognitivní funkce je velké plus, které se projeví ve výsledku na skórekartě, což právě podporuje dostatek spánku.
Potažmo je také spojen s lepší fyzickou výkonností a vyšší úrovní energie během celého dne. Nutno dodat, že je jím nastolena i optimální duševní pohoda a celkový psychický stav.

Výčet střípků do mozaiky obrazu, jak svižně vykročit do jara, by byl ještě delší. Jistě si najdete to, co vám bude vyhovovat a pomůže vám zkvalitnit nejen hru, ale i život jako takový. Každý člověk je jedinečná bytost, takže co jednomu vyhovuje, druhému nemusí. Pointa je v tom, najít si to své, ořechové.

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...