GryynyMíváte občas při švihu problémy s konzistencí? Příčinou bývají drobné nedokonalosti v postoji i v samotném pohybu. Představujeme vám tři jednoduché cviky, které vám pomohou tyto problémy odhalit a odstranit.

1. Otočte se v ramenou
Zda při nápřahu správně otáčíte rameny, zjistíte pomocí jednoduchého cviku. Nápřah představuje základ pro uvolnění potřebné síly, která odpálí míček na velkou vzdálenost. Popisovaný cvik vám pomůže dosáhnout správného pohybu v ramenou a napravit práci nohou.
Golfisté často trpí nedostatečnou pružností v oblasti zad a mají problém otočit se o celých 90 stupňů. Tento nedostatek kompenzují nadměrným ohnutím v kolenou a natočením boků, což vede ke ztrátě stability během švihu. Negativně se to následně projeví na výsledku.

Následující cvik pomůže odhalit a napravit problémy s nedotočením či přílišným ohýbáním v kolenou a bocích:
1. Zaujměte postoj a uchopte hůl. S holí v ruce zkřižte ruce na prsou tak, aby shaft mířil směrem k cíli (kam chcete míček odehrát).
2. Nyní se začněte pomalu otáčet jako při nápřahu. Soustřeďte se na to, aby se ramena otočila o celých 90 stupňů. V tu chvíli by měl shaft hole mířit přímo na míček.
3. Zkontrolujte postoj. Boky by se neměly pohnout o více než 20 stupňů a nohy by měly zůstat ve stejné pozici jako na začátku. Jedinou změnu představuje přesun váhy. Ten byste měli pocítit na vnitřní části pravé nohy, na kterou přenesete kolem 60 % své váhy. Nadměrný pohyb v nohou zapříčiňuje nestabilitu.

2. Švihová rovina a dráha
Tento cvik slouží ke kontrole švihové roviny a dráhy v místech, kam nevidíte. Je to skvělý způsob, jak se ujistit, že švih není plochý či strmý. Pokud tomu tak je, budete se během švihu dopouštět kompenzačních pohybů. Součástí odpalu pak bude úporná snaha dostat hůl správně k míčku namísto uvolněného a přesného švihu. Odpaly tudíž nebudou konzistentní.

Vyzkoušejte cvik, který vám pomůže odhalit, zda je vše v pořádku:
1. Zaujměte postoj a přejděte do nápřahu, jako byste chtěli odpálit míček, ale zastavte se v okamžiku, kdy se hůl dostane do nejvyšší polohy.
2. V této pozici hůl pusťte a sledujte, kam dopadne.
3. Pokud spadne na okraj vašeho ramenního kloubu, znamená to, že máte správnou rovinu i dráhu.
4. Pokud hůl spadne přímo na zem, znamená to, že máte švih příliš plochý a musíte hůl úporně otáčet kolem těla. Hůl se nachází v pozici „laid off".
5. Pokud hůl spadne přímo na vaše rameno nebo na krk, je váš nápřah příliš strmý.

3. Palcem mířit na cíl
Uvedený cvik vám pomůže zaujmout správný postoj v nápřahu za pomoci zaměření pozornosti na palec levé ruky. Možná jste někdy slyšeli mluvit trenéry a hráče o tom, že jsou „across the line". To znamená, že hůl při nápřahu míří napravo od cíle (platí pro pravoruké hráče). Když zastavíme hůl v nejvyšším bodě nápřahu, chceme, aby hůl mířila přímo na cíl. Správný postoj v nápřahu nám totiž pomůže kontrolovat dráhu hole při švihu a tím zvýšit přesnost odpalů.

Bohužel si při nápřahu na hůl nevidíme, proto tu pro vás máme poslední cvik:
1. Zaujměte postoj a uchopte hůl, jak jste zvyklí při hře. Všimněte si, že palec levé ruky kopíruje směr hole.
2. Přejděte do nápřahu a zastavte se v jeho nejvyšším bodě.
3. Nyní se soustřeďte na místo, kam míří palec vaší levé ruky.
4. Pokud míří na cíl, máte perfektní postoj.
5. Pokud míří „across the line", pak je vytočen příliš a míříte napravo od cíle. Pokud bychom od palce nakreslili přímku, pravděpodobně by se protínala s vašimi zády. Z této pozice velmi často švihne zevnitř ven („inside out"), čímž míčku udělíte rotaci zprava doleva.
6. Pokud je trajektorie od palce spíše kolmá k zádům, pak míříte nalevo od cíle (takzvané „laid off"). Z této pozice velmi často švihnete zvenku dovnitř a míček tím získává rotaci zleva doprava.

Autor: Pete Styles je anglický profesionál s více než patnáctiletou trenérskou praxí. Golf vyučuje v Trafford Golf Centre v anglickém Manchesteru nebo online na stránkách free-online-golf-tips.com.

Odkaz na článek: https://www.gryyny.com/instruction/89

Připravila: Lucie Novotná


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...